Tőlem teljes megszokott módon, mikor máskor jutna eszembe, hogy én fánkot akarok enni, mint este fél kilenckor. És ha én egyszer elhatározok valamit... jó, jó nem olyan, mint a nagyié, de hát ő szépen neki látott napközben, és rendesen kidolgozta ahogy azt kell. Azért ez a verzió is nagyon finom, pláne így, igazi sárgabarack lekvárral.

Hozzávalók

4-5 dl liszt

1 dl tej

1 púpozott ek. vaj

3 tk. cukor

1 tojás

fél cs. élesztő

csipet só

olaj

A tejet melegítsd meg, tegyél 1 teáskanál cukrot, és morzsold bele az élesztőt. 

A liszthez add hozzá a maradék cukrot, a sót, és morzsold bele a vajat, add hozzá a tojást, majd külön szedd ki az élesztőt a tejből, és úgy add a tésztához, a tejet fokozatosan gyúrd a tésztába bele. (A liszt mennyisége eltérő lehet, lehetséges, hogy még ezentúl is igényel a tészta egy kis plusz lisztet.)

Vastagon szórj lisztet a nyújtódeszkára, vagy ahol nyújtani szeretnéd, nyújtsd ki a tésztát kb. fél cm vastagra, és lisztbe mártogatott fánk szúróval szaggasd ki a tésztát, a hüvelykujjaddal pedig nyomd be a tészta közepét. 

Tölts meg egy serpenyőt félig olajjal, és lassú tűzön süsd őket szép barnára, vigyázat, nagyon hamar megsül!

Megjegyzés: ennyi hozzávalóból nem lesz 7-8 darabnál több.

Szép kövér paprikák árválkodtak már egy ideje magukban, és már látszódott rajtuk, hogy valami finomat kell készíteni belőlük sürgősen, nagyon fájt volna értük a szívem, ha ott mentek volna tönkre. Mivel darált húst most nincs lehetőségem szerezni, így valami olyat tölteléket kerestem, ami passzol a paprikához, és majd megy a pörkölt alaphoz is ( ez alakult át lecsóvá), mivel a rizs már eléggé unalmas, illetve nem láttam benne semmi fantáziát, még néhány lehetőség átgondolása után végül a tarhonyánál lukadtam ki. A köret pedig maradék krumpliból készült, amúgy is krumplit akartam hozzá főzni.

Tarhonyával töltött paprika

Hozzávalók

7 db tvpaprika

fél bögre tarhonya (kb.: 2,5 dl)

1 fej hagyma

2 dl paradicsompüré

1 tk. pirospaprika

3-4 dl víz

1 tojás

1 szelet kenyér

1 dl tej

só, bors

A tarhonyát főzd félkeményre.

Ha kihűlt, add hozzá a tojást, sózd, borsozd, és dolgozd össze az előzőleg tejbe áztatott majd kinyomkodott kenyérrel, és töltsd meg a töltelékkel a paprikákat.

A hagymát kockázd fel, és kevés olajon párold üvegesre. Vágj kockákra egy darab paprikát, és párold össze a hagymával, add hozzá a pirospaprikát, a paradicsompürét, a vizet (ezt folyton pótolni kell), sózd és borsozd. Tedd bele a töltött paprikákat, és így párold őket készre.

Krumpli gombóc

Ez esetben fogalmam sincs a mértékekről, így most egy másik receptből vettem a hozzávalók arányait.

Hozzávalók

0.5 kg krumpli

10 dkg liszt

1 tojás

só, bors

5 dkg vaj

Nagyon óvatosan szedd ki a paprikákat a szószból (mintha az életed múlna rajta), mert nagyon könnyen kiszakadhat, és akkor már nem olyan szép.

A gombóchoz egészben főzd meg a krumplikat, még forrón törd össze, de várd meg, amíg teljesen kíhűl!! Dolgozd össze, a többi hozzávalójával, formálj belőle kis gombócokat, és főzd meg a paprika szószában.

Cingi 2011.07.04. 13:18

Briós

Energiával teli embereknek:

Hozzávalók

25 dkg liszt

1 tojás

12,5 dkg vaj

6 dkg cukor

2 dkg élesztő

1,2 dl tej

Az élesztőt futtasd fel langyos cukros tejben. A liszthez add hozzá a csipetnyi sót, 5 cukrot, a tojást, és a megkelt élesztőt, dolgozd össze, és amikor kezd össze állni, apránként dolgozd bele a vajat is. Akkor van kész, ha a tészta hólyagosodni kezd. Tedd kelni egy meleg helyre, nagyjából fél órára.

Ezután lisztezett deszkán gyúrd át újra, ezután tetszőlegesen formálj belőle klasszikus briós formát, vagy amilyet szeretnél, én most egyben sütöttem meg. A tetejére szórd rá a maradék cukrot.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

süti beállítások módosítása